Zastáváte stále názor, že s dětmi by se o sexu rozhodně mluvit nemělo? Pak vás musím ujistit, že jste na omylu. Myslíte si, že je nemožné, aby se za život jednoho člověka rozšířila lidská populace z 2 na 6 miliard? Ano, možné to je, a když řeknu, že to není způsobeno častějším souložením, položíte si jistě otázku: ?A čím tedy??
Právě těmito otázkami, a nejen jimi, se zabýval na přednášce pan doktor Radim Uzel. Zkrotit musel v Městském kulturním středisku na jednu hodinu první ročníky naší školy. Úkol to byl složitý, nicméně poradil si, řekl bych, na výbornou.
Jak jsem již nastínil, úvodním tématem byla populační exploze. Proč se vlastně rodí v posledních letech tolik lidí ? Copak holdujeme souložení ve větší míře než naše babičky a dědečkové? Samozřejmě ne, důvodem je značně rozšířenější zemědělství. Lidé měli dříve opožděnější vývoj, ženy poprvé menstruovaly až v 18 letech. A tak zkrátka do 35 let, kdy jim menstruace skončila, tolik potomků ani vychovat nestihly.
Jak říkal pan doktor: ?Tak to příroda s námi myslela. My jsme se z toho systému však vyčlenili.? Pravda, vyčlenili, ale koneckonců byl by zázrak, kdyby člověk neustále neporovnával svou sílu se sílou přírody, že? A realita dneška? Maminky nestihnou pomalu ani své potomky dokojit a již jsou opět těhotné. Pokud si to tedy mohou z finančního hlediska dovolit.
V současné době je každá žena polovinu života plodná. Za celý život je tedy v průměru schopná porodit 12 dětí. Kdo by ale tolik dětí chtěl mít, že? I když, někdo se tuším hlásil.
Dalším tématem bylo, jak zamezit nekontrolovanému rozmnožování. Způsoby jsou, jednoduše řečeno, pouze tři: sexuální abstinence, antikoncepce a potrat.
U posledního způsobu bych se zastavil. Na světě denně umírá 200 žen na následky utajovaných a ilegálně prováděných potratů. Jak je z uvedeného čísla patrné, při neodborně provedeném zákroku se jedná o mimořádně nebezpečnou metodu. Někdy ale není jiné možnosti než potratu, proto shledávám jakékoliv protesty proti nim za naprosto nemístné. Jde nám přeci o zdraví žen, které se mohou navíc stát matkami i v mnohem příznivější životní situaci.
Přednášku pan Uzel oživil i některými zážitky ze svého života a různých cest do zahraničí.
Přestože to studenti zdaleka nedávali najevo, dovolím si říci, že přednáška jistě obohatila jejich vědomosti a možná i probořila některé bariéry ostychu vůči přirozenému ději, rozmnožování. ?Reprodukce přeci není ničím abnormálním,? zmínil pan doktor Uzel v průběhu přednášky.
autor: Miloš Havlíček, 21.10.2009